Príprava sestier-mentorov pre klinickú ošetrovateľskú prax v rámci sústavného vzdelávania na JLF UK - stále pokračujeme

09.04.2025

Príprava sestier-mentorov pre klinickú ošetrovateľskú prax v rámci sústavného vzdelávania na JLF UK

V rámci programu sústavného vzdelávania Mentor klinickej praxe v odbore ošetrovateľstvo na JLF UK neustále pripravujeme nové sestry-mentorov, ktoré spolupracujú so vzdelávacími inštitúciami pri praktickej a klinickej výučbe študentov ošetrovateľstva, čím sa podieľajú na profesijnej príprave budúcej generácie sestier.

Už dlhší čas sme nevyužili príležitosť informovať Vás o priebehu posledných cyklov programu sústavného vzdelávania Mentor klinickej praxe v odbore ošetrovateľstvo na JLF UK v Martine. Dňa 13. februára 2025 sme na Ústave ošetrovateľstva JLF UK úspešne ukončili v poradí už 16. cyklus akreditovaného programu sústavného vzdelávania Mentor klinickej praxe v odbore ošetrovateľstvo (s termínom konania 22.10.2024 - 4.2.2025). Jeho 36 čerstvých absolventov prispelo k zvýšeniu celkového počtu absolventov tohto programu na 288 sestier-mentorov.

Program v danom cykle ukončilo 36 sestier, z toho 16 sestier z jednotlivých kliník Univerzitnej nemocnice Martin (KVVaTCH, Onkocentrum, Psychiatrická, Urologická a "Pľúcna" klinika), 12 sestier z nemocníc a zdravotníckych zariadení skupiny AGEL SK z rôznych častí Slovenska (Bratislava, Komárno, Košice, Zvolen, Kežmarok, Krompachy), 3 sestry z KNsP Čadca, 2 sestry z FNsP Prešov, 1 sestra z FNsP Žilina, 1 sestra z NÚSCH, a.s. Bratislava, 1 sestra z ambulancie primárnej zdravotnej starostlivosti v Martine.

Náš tím sestier-mentorov Univerzitnej nemocnice Martin sa rozrástol o ďalších 16 nových sestier-mentorov, čerstvých absolventiek a absolventov 16. cyklu tohto programu.

Aktuálne prebieha pod garanciou Ústavu ošetrovateľstva JLF UK už 17. cyklus programu (s termínom konania od 19.3.2025 do 2.7.2025, s predpokladaným ukončením začiatkom septembra 2025), do ktorého je zapojených 33 sestier z viacerých zdravotníckych zariadení zo všetkých regiónov Slovenska. Účastníci programu v marci absolvovali intenzívny 3-dňový povinný prezenčný tútoriál teoretickej výučby a v súčasnosti si v spolupráci s lektormi programu z Ústavu ošetrovateľstva JLF UK napĺňajú stanovené počty hodín "pedagogickej praxe" pri priamej výučbe študentov ošetrovateľstva. Medzi zaradenými účastníkmi prebiehajúceho cyklu programu je 12 sestier z nemocníc a zdravotníckych zariadení skupiny AGEL SK z rôznych častí Slovenska (Skalica, Levice, Žiar nad Hronom, Zvolen), 10 sestier z FNsP Žilina, 3 sestry z FNsP Prešov, 2 sestry z NÚSCH, a.s. Bratislava, 2 sestry z Nemocnice Michalovce (Penta Hospitals), 2 sestry z UNM Martin, 1 sestra z VÚSCH, a.s. Košice a 1 sestra z ENVY Kliniky Košice.

Vzhľadom na personálne nedostatky v systéme zdravotnej starostlivosti sa tlak na konkurencieschopnosť zdravotníckych zariadení čoraz viac sústreďuje na získavanie študentov ošetrovateľstva, teda na "boj o študentov" resp. "súťaž" o ich prípadný výber a zapojenie do pracovného procesu. Mnohé vzdelávacie inštitúcie i zdravotnícke zariadenia na Slovensku podmieňujú odbornú prax študentov (najmä súvislú "prázdninovú" praxe) tým, že študenti budú aktívne vedení a pod supervíziou vyškolených sestier-mentorov. Títo študenti, vedení sestrami-mentormi, môžu už počas štúdia zohrávať významnú úlohu pri zabezpečovaní plynulého chodu zdravotníckych zariadení, najmä v čase personálnych výziev, nakoľko predstavujú výraznú pomoc v prevádzke.

Takýto tlak na konkurencieschopnosť zdravotníckych zariadení naďalej vedie k výraznému záujmu sestier z klinickej ošetrovateľskej praxe o absolvovanie mentorského programu, čo nás veľmi teší. V súčasnosti máme evidovaných 26 žiadostí o zaradenie do programu, pričom jeho 18. cyklus plánujeme otvoriť v októbri 2025.

Chcem sa poďakovať všetkým účastníkom posledných cyklov programu za Váš záujem, lektorom teoretickej a praktickej časti programu ďakujem za spoluprácu, zodpovedný prístup a tvorivú atmosféru pri usmerňovaní a vedení budúcich mentorov, aj pri aktuálnom priebehu ich "pedagogickej praxe".

Absolventom programu, novým sestrám-mentorom prajeme, aby ich vedenie študentov ošetrovateľstva z rôznych fakúlt z celého Slovenska bolo nielen obohacujúce, ale aj vzájomne inšpirujúce. Veríme, že tento proces vám prinesie množstvo cenných skúseností a pozitívnych okamihov, ktoré obohatia Vašu profesijnú dráhu a prinesú očakávané výsledky v podobe kvalitne pripravených kolegýň a kolegov z radov študentov.

Z dlhodobého hľadiska sa Vaša angažovanosť a zodpovedný prístup k študentom prejaví v posilnení ošetrovateľských tímov na Vašich pracoviskách, keď si noví absolventi študijných programov ošetrovateľstva zvolia Vaše pracovisko, možno práve vďaka Vášmu osobnému prístupu a podpore pri rozvoji ich klinických kompetencií počas Vašej supervízie.

Práca mentorov je neoceniteľným prínosom, ktorý pomáha formovať budúcnosť ošetrovateľstva na Slovensku, a to nielen v oblasti rozvoja klinických kompetencií a odborných zručností, ale aj v posilnení hodnoty a významu ošetrovateľskej profesie v našom zdravotníckom systéme.

Martina Lepiešová, garant programu

a lektori pre teoretickú a praktickú časť programu 


Účastníci kurzov súhlasili so zverejnením fotografií v priebehu kurzu.